Skip to content

1100 E Linden Ave

Linden, NJ 07036

Built 1965
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2001

Property Information

Block437
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page134

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,620
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
32%
Improvement Value:$216,400
68%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,362+2.2%
2024$21,872-1.0%
2023$22,098+0.5%
2022$21,980+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965