Skip to content

827 E Linden Ave

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block438
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page134

Building Details

Building Class20
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
37%
Improvement Value:$691,000
63%
Total Assessment$1,091,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,719+2.2%
2024$75,039-1.0%
2023$75,814+0.5%
2022$75,410+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948