Skip to content

609 Woodlawn Ave

Linden, NJ 07036

Built 1955

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block439
Lot46
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
42%
Improvement Value:$78,500
58%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,514+2.2%
2024$9,306+1.7%
2023$9,152+0.5%
2022$9,102+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 6457, Page 315Recorded3/28/2022

Property Sale

SaleMulti
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 6443, Page 2012Recorded12/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$152,500
DeedBook 4116, Page 250

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 3603, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1955