Skip to content

110 E Morris Ave

Linden, NJ 07036

Built 1933

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 22, 2017

Property Information

Block442
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,529
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
44%
Improvement Value:$68,800
56%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,706+2.2%
2024$8,515-1.0%
2023$8,603+0.5%
2022$8,557+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000

From: SZURLEJ, ZYGMUNT IND & EXR, SZURLEJ, ZYGMUNT IND & EXR

To: SZURLEJ, JOSEPH & ELVA, SZURLEJ, JOSEPH & ELVA

Sq Ft1,529DeedBook 6218, Page 29NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1933