Skip to content

140 E Stimpson Ave

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 21, 2011

Property Information

Block444
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
47%
Improvement Value:$73,500
53%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,739+2.2%
2024$9,526-1.0%
2023$9,624+0.5%
2022$9,573+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 5872, Page 718Recorded8/1/2011

Property Built

Built

Year Built: 1953