Skip to content

129 Liberty Ave

Linden, NJ 07036

Built 1963

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block446
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,028
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
42%
Improvement Value:$75,900
58%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,205+2.2%
2024$9,003-1.0%
2023$9,096+0.5%
2022$9,048+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$409,000

From:

To:

Sq Ft1,028DeedBook 6521, Page 2552Recorded9/18/2023

Property Sale

SaleMulti
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,028DeedBook 5474, Page 223Recorded12/21/2004

Property Built

Built

Year Built: 1963