Skip to content

617 Clinton St

Linden, NJ 07036

Built 1956

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Aug 27, 2017

Property Information

Block446
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
43%
Improvement Value:$72,500
57%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,966+2.2%
2024$8,769-1.0%
2023$8,860+0.5%
2022$8,813+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6219, Page 808NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1956