Skip to content

3 S Wood Ave

Linden, NJ 07036

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2023

Property Information

Block448
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,300
53%
Improvement Value:$94,700
47%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,064+2.1%
2024$14,756-1.0%
2023$14,898+0.5%
2022$14,824+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 3448, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1950