Skip to content

341-417 S Wood Ave

Linden, NJ 07036

Built 1889

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 1, 2013

Property Information

Block451
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,010
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
65%
Improvement Value:$32,300
35%
Total Assessment$92,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,491+2.2%
2024$6,348-1.0%
2023$6,414+0.5%
2022$6,380+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,010DeedBook 5951, Page 565Recorded5/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1889