Skip to content

216 W Linden Ave

Linden, NJ 07036

Built 1998

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block457
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class45
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
48%
Improvement Value:$59,900
52%
Total Assessment$115,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,101+2.2%
2024$7,923-1.0%
2023$8,005+0.5%
2022$7,963+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$590,000

From: SAVONAROLA, THOMAS & CIMILLUCA, PAT

To: THOMAS, O'NEIL JR & PAOLA A

Sq Ft1,468DeedBook 6476, Page 2095Recorded8/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4304, Page 133