Skip to content

1031 Nora Dr

Linden, NJ 07036

Built 1967

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 22, 2009

Property Information

Block45
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,300
32%
Improvement Value:$100,600
68%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,400+2.2%
2024$10,173-1.0%
2023$10,278+0.5%
2022$10,223+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5771, Page 587NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded7/16/2009

Property Sale

SaleMulti
$160,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5700, Page 556NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded3/11/2008

Property Sale

SaleMulti
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5577, Page 983Recorded4/27/2006

Property Sale

SaleMulti
$369,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5549, Page 118Recorded12/5/2005

Property Sale

SaleMulti
$258,900

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5234, Page 219Recorded2/15/2002

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 3563, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1967