Skip to content

321 Jefferson Ave

Linden, NJ 07036

Built 1911

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Jun 3, 2015

Property Information

Block462
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class16
Description2A-SCB-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,242
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
50%
Improvement Value:$45,900
50%
Total Assessment$90,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,392+2.2%
2024$6,252-1.0%
2023$6,317+0.5%
2022$6,283+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 6067, Page 959Recorded7/10/2015

Property Sale

SaleMulti
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 5983, Page 807NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/6/2013

Property Sale

SaleMulti
$67,500
DeedBook 3489, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1911