Skip to content

313 Jefferson Ave

Linden, NJ 07036

Built 1973

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block462
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
32%
Improvement Value:$117,600
68%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,137+2.2%
2024$11,871-1.0%
2023$11,994-12.3%
2022$13,672+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

From: KUZNITZ, JEROME & MARY ANN TRUST, KUZNITZ, JEROME & MARY ANN TRUST

To: WILSON, ANTONIO B, WILSON, ANTONIO B

Sq Ft2,352DeedBook 6390, Page 2882NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1973