Skip to content

235 W Morris Ave

Linden, NJ 07036

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block465
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class45
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,440
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
34%
Improvement Value:$137,800
66%
Total Assessment$207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,370+2.3%
2024$14,049-2.8%
2023$14,447+0.5%
2022$14,370+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 3334, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1963