Skip to content

901 Smith St

Linden, NJ 07036

Built 1959

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Oct 6, 2016

Property Information

Block470
Lot53
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,076
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
46%
Improvement Value:$55,000
54%
Total Assessment$102,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,229+2.2%
2024$7,071-1.0%
2023$7,144+0.5%
2022$7,106+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$198,000

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 6151, Page 619Recorded10/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1959