Skip to content

1800 W Edgar Rd

Linden, NJ 07036

Built 1998
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block470
Lot67
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
DescriptionB&M-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage78.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,134,000
23%
Improvement Value:$60,267,000
77%
Total Assessment$78,401,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,513,158+2.2%
2024$5,392,421+3.6%
2023$5,206,302+0.5%
2022$5,178,581+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998