Skip to content

828 Allen St

Linden, NJ 07036

Built 1932

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block473
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
41%
Improvement Value:$54,700
59%
Total Assessment$92,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,469+2.2%
2024$6,328-1.0%
2023$6,393+0.5%
2022$6,359+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 6299, Page 572NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/10/2018

Property Sale

SaleMulti
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 5609, Page 200Recorded10/4/2006

Property Sale

SaleMulti
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 5420, Page 184Recorded3/9/2004

Property Built

Built

Year Built: 1932