Skip to content

703 Bacheller Ave

Linden, NJ 07036

Built 1994

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jun 1, 2006

Property Information

Block475
Lot31
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class45
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
22%
Improvement Value:$165,100
78%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,922+2.2%
2024$14,595-1.0%
2023$14,746+0.5%
2022$14,667+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$630,000

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 5591, Page 867Recorded7/7/2006

Property Sale

SaleMulti
$444,000

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 5328, Page 338Recorded9/30/2002

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 3961, Page 180