Skip to content

2519 Ogden St

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block478
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage935
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
45%
Improvement Value:$49,100
55%
Total Assessment$89,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,280+2.2%
2024$6,142-1.0%
2023$6,205+0.5%
2022$6,172+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$215,000

From:

To:

Sq Ft935DeedBook 5439, Page 902Recorded7/7/2004

Property Sale

SaleMulti
$44,900
DeedBook 3262, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1938