Skip to content

2517 Ogden St

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block478
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage772
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
45%
Improvement Value:$49,100
55%
Total Assessment$89,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,280+2.2%
2024$6,142-1.0%
2023$6,205+0.5%
2022$6,172+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$249,000

From:

To:

Sq Ft772DeedBook 6406, Page 2292Recorded3/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3489, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1938