Skip to content

304 Cranford Ave

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block47
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1A-B-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,842
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
38%
Improvement Value:$86,300
62%
Total Assessment$140,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,866+2.2%
2024$9,650-1.0%
2023$9,749+0.5%
2022$9,698+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,842DeedBook 6372, Page 110Recorded6/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1953