Skip to content

806 Bacheller Ave

Linden, NJ 07036

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2019

Property Information

Block480
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description1A-B-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,735
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
34%
Improvement Value:$93,400
66%
Total Assessment$140,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,880+2.2%
2024$9,664-1.0%
2023$9,763+0.5%
2022$9,711+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 5029, Page 170

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 3587, Page 805

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 3162, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1954