Skip to content

628 Mc Gillvray Pl

Linden, NJ 07036

Built 1996

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 31, 1996

Property Information

Block485
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class45
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
23%
Improvement Value:$157,800
77%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,409+2.2%
2024$14,093-1.0%
2023$14,239+0.5%
2022$14,163+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4442, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$59,000
DeedBook 4236, Page 35