Skip to content

910 Mc Candless Pl

Linden, NJ 07036

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block491
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
42%
Improvement Value:$65,000
58%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,883+2.2%
2024$7,710-1.0%
2023$7,790+0.5%
2022$7,748+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$132,500
DeedBook 4930, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1952