Skip to content

644 Gilchrist Ave

Linden, NJ 07036

Built 1998

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jul 31, 2013

Property Information

Block505
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,536
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
20%
Improvement Value:$164,300
80%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,472+2.2%
2024$14,155-1.0%
2023$14,301+0.5%
2022$14,225+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft3,536DeedBook 5966, Page 639Recorded8/14/2013

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 4716, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 4007, Page 215