Skip to content

100 E 21st St Rear

Linden City, NJ

Built 1998
Industrial

Last Sale Price
$264,076,300
Last Sale Date
Apr 27, 2012

Property Information

Block519
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
DescriptionTANKS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage65.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,979,000
85%
Improvement Value:$544,000
15%
Total Assessment$3,523,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$247,737+2.2%
2024$242,312-1.0%
2023$244,813+0.5%
2022$243,510+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$264,076,300
DeedBook 5905, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$66,300,000
DeedBook 3950, Page 65