Skip to content

1235 Union St

Linden, NJ 07036

Built 1998
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block51
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$25,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,250+2.2%
2024$2,201-1.0%
2023$2,224+0.5%
2022$2,212+0.3%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4342, Page 228

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4342, Page 228

Property Sale

SaleMulti
$3,000
DeedBook 3180, Page 742