Skip to content

913 Clinton St

Linden, NJ 07036

Vacant Land

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
May 2, 2011

Property Information

Block525
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$8,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$612+2.3%
2024$598-1.0%
2023$605+0.5%
2022$601+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,150,000
DeedBook 5862, Page 457

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4690, Page 26