Skip to content

912 Clinton St

Linden, NJ 07036

Built 0002
Vacant Land

Last Sale Price
$4,300,000
Last Sale Date
Sep 20, 2012

Property Information

Block530
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$47,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,333+2.2%
2024$3,260-1.0%
2023$3,294+0.5%
2022$3,276+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$4,300,000
DeedBook 5927, Page 456

Property Sale

SaleMulti
$1,200,000
DeedBook 5352, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 0002