Skip to content

17 E 13th St

Linden, NJ 07036

Built 1962

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block533
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class46
Description2A-F-1S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
29%
Improvement Value:$114,800
71%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,307+2.2%
2024$11,060+8.4%
2023$10,201+0.5%
2022$10,147+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 6399, Page 2196NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/29/2021

Property Sale

SaleMulti
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 6044, Page 319NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1962