Skip to content

1510 Winans Ave

Linden, NJ 07036

Built 1925

Last Sale Price
$81,200
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block555
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class35
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage378
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
55%
Improvement Value:$21,600
45%
Total Assessment$48,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,375+2.2%
2024$3,301-1.0%
2023$3,336+0.5%
2022$3,318+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$81,200

From:

To:

Sq Ft378DeedBook 6168, Page 920Recorded1/26/2017

Property Sale

SaleMulti
$80,000

From:

To:

Sq Ft756DeedBook 6033, Page 1Recorded11/25/2014

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 3519, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1925