Skip to content

115 W 16th St

Linden, NJ 07036

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block556
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
33%
Improvement Value:$82,700
67%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,734+2.2%
2024$8,542-1.0%
2023$8,631+0.5%
2022$8,585+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$155,000

From:

To:

DeedBook 5144, Page 336Recorded7/19/2001

Property Built

Built

Year Built: 1918