Skip to content

1320 Dill Ave

Linden, NJ 07036

Built 1947

Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block55
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage854
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
38%
Improvement Value:$74,200
62%
Total Assessment$120,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,452+2.2%
2024$8,267+2.0%
2023$8,103+0.6%
2022$8,058+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1947