Skip to content

920 Eddy Ave

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block560
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
37%
Improvement Value:$71,500
63%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,016+2.2%
2024$7,841+5.4%
2023$7,442+0.5%
2022$7,403+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000

From: SILVA, LESLIE

To: NARANJO, LINA - TORRES, CAMILO TN

Sq Ft912DeedBook 6467, Page 2238Recorded6/3/2022

Property Sale

SaleMulti
$229,900

From: MATOS, JOAQUIM & ROSA, MATOS, JOAQUIM & ROSA

To: SILVA, LESLIE, SILVA, LESLIE

Sq Ft912DeedBook 6243, Page 1NU CodeTitle correction (4)Recorded1/31/2018

Property Sale

SaleMulti
$175,000

From: DEMCOVITZ, MARK E

To: MATOS, JOAQUIM & ROSA

Sq Ft912DeedBook 5364, Page 577Recorded4/5/2003

Property Built

Built

Year Built: 1958