Skip to content

210 W 15th St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2024

Property Information

Block562
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,074
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
44%
Improvement Value:$51,400
56%
Total Assessment$91,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,434+2.2%
2024$6,293-1.0%
2023$6,358+0.5%
2022$6,324+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$213,000

From:

To:

Sq Ft1,074DeedBook 6163, Page 716Recorded12/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,074DeedBook 5411, Page 12NU CodeOutside sample period (5)Recorded1/12/2004

Property Sale

SaleMulti
$138,000

From:

To:

Sq Ft1,074DeedBook 5114, Page 345Recorded5/8/2001

Property Sale

SaleMulti
$38,500
DeedBook 3082, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1928