Skip to content

1217 Harding Ave

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Jul 26, 1978

Property Information

Block564
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,800
31%
Improvement Value:$122,500
69%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,218+2.3%
2024$11,945-1.0%
2023$12,071+0.5%
2022$12,005+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 3150, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1958