Skip to content

1610 Mopsick Ave

Linden, NJ 07036

Built 1980

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 21, 1985

Property Information

Block567
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
31%
Improvement Value:$95,000
69%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,620+2.2%
2024$9,409-1.0%
2023$9,506+0.5%
2022$9,456+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3410, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1980