Skip to content

2616 Tremley Pt Rd

Linden, NJ 07036

Built 1921

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Apr 25, 1995

Property Information

Block570
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description1A-2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
25%
Improvement Value:$119,400
75%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,146+2.2%
2024$10,902-1.0%
2023$11,014+0.5%
2022$10,956+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4243, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1921