Skip to content

207 Main St

Linden, NJ 07036

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block571
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
41%
Improvement Value:$56,900
59%
Total Assessment$96,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,800+2.2%
2024$6,651-1.0%
2023$6,720+0.5%
2022$6,684+7.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 5986, Page 329Recorded12/24/2013

Property Built

Built

Year Built: 1923