Skip to content

1080 Edward St

Linden, NJ 07036

Built 1970
Industrial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Jun 16, 2006

Property Information

Block580
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class20
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage18,365
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
36%
Improvement Value:$352,500
64%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,676+2.2%
2024$37,829-1.0%
2023$38,220+0.5%
2022$38,016+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,000,000

From:

To:

Sq Ft18,365DeedBook 5589, Page 321Recorded6/22/2006

Property Sale

SaleMulti
$734,600
DeedBook 4671, Page 298

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 3192, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1970