Skip to content

314 Madison St

Linden, NJ 07036

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2013

Property Information

Block582
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page124

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
39%
Improvement Value:$73,600
61%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,438+2.2%
2024$8,254-1.0%
2023$8,339+0.5%
2022$8,294+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$445,000

From: MEGA,MICHAEL R & MARIE

To: VASQUEZ, JOSE A - VASQUEZ, SARA M

Sq Ft1,734DeedBook 5672, Page 159NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/12/2007

Property Built

Built

Year Built: 1968