Skip to content

Sng Plant

Linden City, NJ

Built 1998
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block586
Lot16.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage68.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,497,800
96%
Improvement Value:$354,800
4%
Total Assessment$8,852,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$622,515+2.2%
2024$608,882-1.0%
2023$615,167+0.5%
2022$611,892+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10,973,500
DeedBook 5014, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1998