Skip to content

4701 Tremley Pt Rd

Linden City, NJ 06563

Built 1998
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block587
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
DescriptionB-1S+M-1S+TANKS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage39.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,555,400
79%
Improvement Value:$945,400
21%
Total Assessment$4,500,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$316,496+2.2%
2024$309,565-1.0%
2023$312,761+0.5%
2022$311,095+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$264,076,300
DeedBook 5905, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$5,509,000
DeedBook 4354, Page 223

Property Sale

SaleMulti
$4,836,606
DeedBook 2998, Page 482