Skip to content

310 Chandler Ave

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block58
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class25
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage784
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
41%
Improvement Value:$66,600
59%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,939+2.2%
2024$7,765-1.0%
2023$7,845+0.5%
2022$7,804+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$390,000

From:

To:

Sq Ft784DeedBook 6477, Page 302NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1927