Skip to content

1315 E Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block59
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,800
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
50%
Improvement Value:$90,600
50%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,714+2.2%
2024$12,435-1.0%
2023$12,564+0.5%
2022$12,497+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$525,000

From:

To:

Sq Ft4,800DeedBook 5796, Page 661Recorded12/23/2009

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$45,500
DeedBook 3156, Page 993