Skip to content

1110 E Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2013

Property Information

Block69
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class---
DescriptionSCB-1S PAVING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,074
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
56%
Improvement Value:$72,500
44%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,483+2.2%
2024$11,232-1.0%
2023$11,348+0.5%
2022$11,287+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950