Skip to content

2040 E St George Ave

Linden, NJ 07036

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block6
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class45
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
24%
Improvement Value:$173,300
76%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,033+2.2%
2024$15,682-1.0%
2023$15,844+0.5%
2022$15,759+0.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

SaleMulti
$66,500
DeedBook 3006, Page 549