Skip to content

1160 Middlesex St

Linden, NJ 07036

Built 2000

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block73
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class45
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
22%
Improvement Value:$154,300
78%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,944+2.2%
2024$13,639-1.0%
2023$13,780+0.5%
2022$13,707+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$460,000

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 6352, Page 185Recorded12/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 2000