Skip to content

811 Chandler Ave

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2016

Property Information

Block74
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class46
Description2A-F-1G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
29%
Improvement Value:$98,100
71%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,782+2.2%
2024$9,567+1.5%
2023$9,430+0.5%
2022$9,380+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927