Skip to content

419 Chandler Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block78
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
32%
Improvement Value:$90,300
68%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,303+2.2%
2024$9,100-1.0%
2023$9,194+0.5%
2022$9,145+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928